Konferencier: K-G Malm

18.00 Lucas Stark spelar stenkakor
18.30 Kortfilmer: Reclaim my Streets / Densen / Drömmar från skogen
19.00 Alejandro Ziegler Quartet
19.45 Lü Xing
20.25 K-G Malm
20.40 The Naima Train
21.10 Von Thord
21.50 New Found Land
22.35 Mobile Mama Jazzband
23.20 The Phantom Band

Filmen Tyrolen lever visas på lilla scenen under kvällen, ca 19.30, 21 & 22.30

Dessutom spelar Alejandro Ziegler Quartet till dans på Kulturhuset Oceanen från kl. 21.

Med reservation för ändringar.

 


Konferencier: Martin Nurmi

18.00 Lucas Stark spelar stenkakor
18.30 Kortfilmer: Drömmar från skogen / Las Palmas
19.00 MMM & Lina Nyberg
19.35 Termik
20.10 Tangotanten (Lilla scen)
20.45 Guds Clown (Lilla scen)
21.15 Nils Berg Cinemascope
22.00 My Engström-Renman
22.45 Kontinenten
23.20 Lucas Stark
00.00 Tummel


Med reservation för ändringar.


 

Konferencier: Jenny Willén


18.00 Lucas Stark spelar stenkakor
18.30 Kortfilmer: Reclaim my Streets / Densen / Drömmar från skogen
19.00 Malin Foxdal & Dan Viktor
19.40 Leidi Misterie
20.20 Ola Sandström (Lilla scen)
20.55 Moustad (Lilla scen)
21.30 WDC: Chamma Chamma / Flamenco en Marcha
22.05 Jenny Willén
22.25 Jemma (Lilla scen)
23.00 Catti Brandelius
23.25 Johanna Nordström
00.10 Etzia + DJ
 
Dessutom spelar Malin Foxdal & Dan Viktor på Mölnlycke Kulturhus kl.13.30.

Med reservation för ändringar.

 
 

Konferencier: Kiriaki Christoforidis

13.30 Öppnar
14.00 Kiriaki Christoforidis
14.15 LongKalsong: Djur på Svenska
15.30 Markatta Musikteater: Äventyrligheter
16.45 Karavaj: Sikelej och Sången om ormen
17.30 Avslutning
18.00 Slut

 

Dessutom överraskningar, tokerier med en rockringsdansande pingvin och god fika på Cafe Chao.

Med reservation för ändringar.

 
   
 

18.00
Aire Flamencoflamenco
Tamarind indiskt/världsmusik

P A U S

c:a 19.20
Josef och Erikaalternativ/singer-songwriter/experimentell/improvisation
KG Malmpoesi/monologer
Martin Öhman Seven Peace Orchestrafredsjazz


P A U S

c:a 20.45
Dan Viktorvisa
My EngstrÖm Rehnman – melodiskt/jazz
AGRIN – orientaliskt/balkan

Dessutom: Stenkaks-DJ Lucas Stark spelar 78-varvare i foajébaren.

 

 


18.00
Olivia Bergdahlpoetry slam
Jorge Alcaideworld
Sarah Riedelpop/jazz

P A U S

c:a 19.20
Anci, Ove & Karin – spoken word/jazz
Arden Quartet & Sambarock med glöd
En sÅng fÖr KentKent Andersson tribute/visa/revy


P A U S

c:a 20.45
TRIO SAMARAworld/sacral
Friends of the Tigerpop
Japonicapop

Dessutom: Stenkaks-DJ Lucas Stark spelar 78-varvare i foajébaren.



 

18.00
Flamenco en Marchaflamencomusik och dans
Kajanyskriven musik i östeuropeiska tongångar
FraukeButoh, japansk danskonst

P A U S

c:a 19.20
Vidya pop/impro
Pangaeans Losttalmusik, poesi/elektronika
Lucas Stark & BruksorkesternSkillingtryck i ny större kostym


P A U S

c:a 20.45
Aggessive Musicinstrumentalmusik/alternativ/improvisation
Guds Clownstand-up-predikan
Rockridge Brothersbluegrass

Dessutom: Stenkaks-DJ Lucas Stark spelar 78-varvare i foajébaren.

 

 
 

18.00
ÅSA GUSTAFSSON & ULF DERNEVIKvisa/pop/folk/blues/country/rock
Sore Harmonicsnaken pop på harpa och dragspel
Lena Frilund: Glorious Nonsense – performance
Mo Baresi – pop/folk

P A U S

c:a 19.20
MYSK: Battu Nrittaindisk bollywood dans
New Found Landpop


P A U S

c:a 20.45
Yoleeyo – improvisationsmusik/electronica/jazz/pop
Johanna NordstrÖmpop/kubanskt/jazz/balkan

Dessutom: Stenkaks-DJ Lucas Stark spelar 78-varvare i foajébaren.